Etapy zaprasowywania
Zaprasowywać można końcówki i złączki kablowe na przewodach wykonanych z różnego materiału oraz o różnych przekrojach. Proces zaprasowywania jest bardzo prosty. Należy jednak pamiętać o kilku najważniejszych etapach.
Etap 1 – dobranie właściwej końcówki
Należy wybrać właściwą końcówkę do roli, jaką ma spełniać. Główne rodzaje końcówek i złączek to np: oczkowe, tulejkowe, wtykowe, tulejkowe, konektorowe, pazurkowe, rurowe. Kolejny aspekt to izolacja. Zwróć uwagę, czy potrzebujesz końcówki z izolacją, czy też bez. Następnymi aspektami, o których nie można zapomnieć jest przekrój przewodu, materiał oraz rodzaj żyły.
Etap 2 – Dobór formy zaprasowania
Etap ten jest również bardzo ważny. Wybór formy zaprasowania uzależniony jest od rodzaju zaprasowywanej końcówki. Wyróżniamy takie formy, jak: pojedynczy wgniot, owalna, trapezowa, kwadratowa, z zawinięciem na żyle, szcześciokątna, przeformowywanie żył sektorowych Al na okrągło. Aby zaprasowywać właściwie, należy zwrócić uwagę, aby właściwie dobrać formę zaprasowania do końcówki.
Etap 3 – Usunięcie izolacji
Przewód należy oczyścić z izolacji na długość pasującą do części rurowej końcówki.
Etap 4 – Oczyszczenie przewodu
Oczyścić przewód z tlenków oraz ewentualnej korozji.
Etap 5 – Umieszczenie przewodu w części rurowej końcówki lub przewężeniu złączki
Etap 6 – Dobór narzędzia i matrycy
Wybór narzędzia jest ściśle wiąże się z wyborem końcówki, którą chcemy zaprasować na przewodzie. Przy każdej końcówce producent zaleca użycie konkretnego urządzenia. Dane urządzenie może współpracować z kilkoma typami matryc zaciskowych. Należy wybrać przeznaczoną do końcówki matrycę.
Etap 7 – Właściwy moment zaprasowania
Należy zacisnąć urządzenie na końcówce lub złączce aż matryce zaciskowe zejdą się ze sobą lub zadziała zawór przelewowy pomy lub agregatu.
![]() |
Sprawdź jakimi narzędziami zaprasowywać w E-katalogu. |
Dodaj komentarz